Vahepeal on sündinud palju. Üleeile saabusin tagasi Kieli, et siin ülikoolis töötada ja dok-töö tarbeks uurimust teha. Hetkel peatun ülikooli külalistemajas. Külalistemajas on hubane ja märgata võib päris suurt kvaliteedivahet võrreldes ühiselamutega. Nt on mul oma dušš ja põrandakate on vahepeal muutunud täispuiduks. Samuti on mul roas väike söögilaud, kuhu külalinegi mahutada. Kõik on spartalik, aga rahulik ja kaunis. Veider, kuidas üliõpilasstaatuse muutus võib põrandakatet muuta 😀 Maja on rahulik ja siin elavad enamasti doktorandid. Tegelikult kolin ma arvatavasti juba homme samalaadsesse majja akvaariumi lähedale. Siia paigutati mind vaid paariks päevaks, kuna mu korter pole veel vaba.

Esimestel päevadel olen, nagu alati, ajanud erinevaid asju. Vaja on teha kohalik pangakonto (kaardi- ja hooldustasu puudub!), raekojas tuleb end ka ette näidata, st end registreerida, lepingud allkirjastada jne.

Lisaks kulgesin novembris abieluranda. Meil oli selline tagasihoidlik ja armas laulatus. Teised paistsid rahule jäävat ja meie niisamuti. Kohal olid nii mõnedki sugulased ning sõbrad Tartust.

Kokku olin pärast Gotlandi kodus ligi kaks kuud. Sinna mahtus lisaks muudele asjadele veel silmaop, tegelikult lausa kaks. Diabeetikud peavad regulaarselt kontrollis käima ja mõtlesin end oktoobri lõpus jälle silmaarstile näidata. Ühe rohu toimel kõrgenenud vererõhk oli ühes silmas kurja teinud ja opile mind saadeti, et silmapõhi ära puhastada. Et op paremini õnnestuks, oli tarvis teha teine op, nimelt lääts ära vahetada. Nüüd on see kõik tehtud. Eesti arstid on väga tasemel. Tundub, et Jumala silm oli jälle minuga, kuna sain oma silmaloole jälile suhteliselt juhuse tahtel. Muuseas tegin puhtaks ka ülejäänud taustsüsteemi, korrigeerisin vererõhku ja pulssi, lisaks veresuhkrut ning lisasin menüüsse ginko ja E-vitamiini, millel on hea toime diabeetiku silmadele. Hea distsipliiniharjutus on see olnud.

Lääne meditsiinis tervikuna jääb puudu holistilisest lähenemisest, tervikpildist. Diabeetikute puhul on asi õnneks veidi parem, sest alati tuleb diabeediga arvestada. Samas, see kes tervikpilti tõlgendab, on tihti patsient ise, mis pole tegelikult kõige parem. Minugi puhul oli see enda initsiatiiv, et silmaprobleemiga soovisin vererõhu väärtusi kontrollida, kus muuseas ilmnes, et ka pulss on päris kõrge (vererõhurohi kaitseb silmapõhjasid diabeetikul). Tavaliselt patsiendid selle peale väga ei tule, et ise põhjuseid otsida, initsiatiivi näidata. Ravitakse enamasti mingit probleemi, mille põhjus võib olla hoopis teisal. Mul vedas ja jõudsime probleemi tuumani. Nii me arstidel kui patsientidel on veel arenemisruumi, kuid tänu digiloole ja süsteemi ühtlustumisele ehk situatsioon tunduvalt paraneb.